(10. kolo) FC ŠTK 1914 Šamorín - FC VSS Košice Streda 24.5.2017 17:00

VSS KOŠICE-ARTMEDIA

20. května 2009 v 21:03 |  ZAPASY

Futbalisti MFK Košice sa stali víťazmi jubilejného 40. ročníka Slovenského pohára. Zverenci trénera Jána Kozáka st. zdolali v stredajšom finálovom stretnutí na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci obhajcu trofeje FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0).

O góly "východniarov" sa postupne postarali Marko Milinkovič, Róbert Cicman a Ján Novák, za Artmediu skóroval Vojtech Horváth. Finálový zápas musel hlavný arbiter Pavel Olšiak niekoľkokrát prerušiť pre výtržnosti fanúšikov oboch táborov, napokon sa však dohralo.

Pre Košičanov je to druhý triumf v Slovenskom pohári, predtým sa zo zisku cennej trofeje tešili ešte pod názvom 1. FC v roku 1993, keď v Rimavskej Sobote po bezgólovej remíze s DAC Dunajská Streda lepšie zvládli jedenástkový rozstrel (5:4). V tom roku dokázal košický klub zvíťaziť aj v poslednom "vydaní" Česko-slovenského pohára, a to hladkým triumfom nad Spartou Praha 5:1.

MFK Košice - FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0)
Góly: 28. Milinkovič, 56. R. Cicman, 69. J. Novák - 47. V. Horváth.

Košice: Putnocký - Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias - M. Viazanko, K. Kuzma, N. Matič, Milinkovič (84. L. Janič) - J. Novák

Artmedia: Kamenár - Mikulič (75. Caihame), Struhár, Burák (69. Guédé), R. Konečný - Saláta - V. Horváth, Czinege, T. Kóňa, Patrik Mráz - Majtán

V úvodnej štvrťhodine finále jubilejného 40. ročníka Slovenského pohára vo futbale to bol klasický pohárový súboj bez výraznejšej šance. Prvú strelu medzi tri žrde vyslal srbský legionár v košickom drese Marko Milinkovič, ktorý zvnútra pokutového územia vyskúšal pozornosť petržalského brankára Kamenára. V 22. min skúšal šťastie spoza šestnástky Kamil Kuzma, jeho tečovanú strelu s námahou vytlačil Kamenár na rohový kop. V 28. min otvoril skóre duelu aktívny Milinkovič, ktorý technickou strelou k ľavej žrdi petržalskej bránky prekonal Kamenára - 1:0. Už o dve minúty neskôr unikol pekne po pravom krídle Viazanko, poslal loptu do pokutového územia, kde jeho center hlavou za seba predĺžil Novák, ale nikým nekrytý Milinkovič sa prezentoval len slabou strelou do Kamenárovej náruče. V 34. min spálil tutovku košický kanonier Novák, ktorého nezištnou prihrávkou na hranici "malého vápna" našiel Viazanko. Artmedia si vypracovala svoju prvú šancu až v 40. min, ale s pokusom Horvátha nemal košický gólman Putnocký vážnejšie problémy.

Hneď v úvode druhého dejstva tečoval priamy kop Patrika Mráza košický múr na rohový kop. Po jeho rozohraní sa odrazená lopta dostala k voľnému Horváthovi, ktorý ju volejom poslal za Putnockého chrbát - 1:1. V 52. min sa prezentoval Tomáš Kóňa razantnou strelou z 22 metrov, tá však preletela tesne nad brvnom košickej bránky. Už o minútu neskôr opäť nad bránku zakončoval petržalský Tomáš Majtán. V 57. min si na rohový kop najvyššie vyskočil košický obranca Róbert Cicman a rozvlnil sieť za Kamenárovým chrbtom - 2:1. V 64. min vyslal prudkú strelu na Putnockého Horváth, košický gólman ju s námahou vytlačil na roh. V 66. min po centri Viazanka pohotovo zakončil Novák, no jeho strela tesne minula ľavú žrď Kamenárovej svätyne. Gólovú poistku pridal v 69. min práve Novák, keď si nabehol za chrbát petržalskej obrany a s prehľadom zakončil - 3:1. V 76. min opäť unikol petržalskej obrane rýchlonohý Novák, ale nezakončil presne. Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času vyskúšal pozornosť košického brankára strelou z 25 metrov petržalský kapitán Juraj Czinege. V záverečných minútach duelu si už žiadne z mužstiev nevypracovalo vážnejšiu príležitosť a "východniari" sa preto mohli tešiť zo zisku cennej trofeje.

Ján Kozák st. (tréner MFK Košice): "Po takomto víťazstve sú pocity, samozrejme, veľmi príjemné. Bolo to moje tretie finále, ale premiérový triumf. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, škoda, že sa nám nepodarilo dať druhý gól. Šance sme na to mali. V úvode druhého dejstva nás Artmedia zaskočila asi desaťminútovým tlakom, z ktorého rezultoval aj vyrovnávajúci gól. Po Cicmanovom presnom zásahu sme však opäť získali zápas pod svoju kontrolu. Naši mladí chlapci hrali v podstate prvýkrát takýto ťažký duel, no zvládli ho výborne. Keďže odviedli takýto výkon, mám super pocit, že túto prácu nerobím zbytočne. Na tento zápas sme sa pripravovali veľmi zodpovedne. Víťazstvo sme si zaslúžili, v semifinále sme vyradili Slovan, najlepší tím jarnej časti sezóny. Máme mladé mužstvo, ktoré hralo prvýkrát takýto dôležitý zápas a pozitívne ma prekvapilo. Som naozaj šťastný."

Michal Hipp (tréner Artmedie Petržalka): "K futbalovému životu patria aj prehry. Dnes vyhral súper, ja mu gratulujem, život ide ďalej. Košice dnes využili naše chyby a dali tri góly, a preto vyhrali. Je pravda, že nám veľmi chýbal Kubo Sylvestr. Keby hral, možno by to bolo iné, ale vo futbale keby neexistuje. Išli sme do finále s jediným cieľom - zvíťaziť. Vyhrali však Košičania a ja im k tomu gratulujem. Od začiatku bol duel vyrovnaný, potom sme urobili chybu a náš súper išiel do vedenia. V kabíne sme si cez prestávku povedali, čo musíme zlepšiť. V druhom dejstve sa nám podarilo streliť rýchly gól a vytvorili sme si aj viaceré šance. Žiaľ, nepremenili sme ich. Kľúčovým momentom tohto stretnutia bola štandardná situácia v 57. min. Nepokryli sme Cicmana, o ktorom sme vedeli, že je silný vo vzduchu. Nemôžem mojim zverencom uprieť snahu, ale súper dal tri góly, a preto vyhral."