(11. kolo) FC VSS Košice - ŠKF Sereď Nedeľa 28.5.2017 17:00

Futbalové tiene.

26. června 2010 v 21:31 | internet |  INFO

Prehľad najvýznamnejších tragédií spojených s futbalom

5.4 1902, Ibrox Park, Glasgow, zápas Škótsko-Anglicko (1:1)
Zrútením drevenéj, dvanásť metrov vysokej tribúny West Stand, nového štadióna s kapacitou 20 000 miest prišlo o život 25 divákov a 517 ich utrpelo zranenia. Zápas bol na 20 minút prerušený, dohral sa, ale nikdy sa oficiálne nezapočítával do vzájomnej bilancie oboch krajín.

9.3 1946, Burden Park, Bolton, Anglicko, zápas 6. kola Anglického pohára Bolton Wanderers-Stoke City (0:0)
Po naplnení kapacity štadióna 65 000 divákov zostalo ďalších 20 000 divákov pred bránami. Mnoho z nich si však vynútilo vstup. Došlo k ulomenie dvoch kovových zábradlí a ku zrútenie steny. Tridsať tri ľudí bolo umačkáno a ušliapaný v následnej panike a ďalších 500 vyviazlo so zranením. Zápas bol na pol hodiny prerušený, potom sa bez prestávky dohral.

14. 5. 1949 kopec Superga neďaleko Turína
Letecká katastrofa AC Turín pri návrate mužstva z Lisabonu po zápase s Benfiky znamenal citeľnú stratu pre celý Taliansky futbal. Po náraze lietadla do kopca Superga zahynulo okrem 13 funkcionárov, novinárov a členov posádky všetkých 18 hráčov tímu, z toho osem reprezentantov. Pre zvyšná zápasu sezóny museli byť zastúpení predovšetkým klubovými juniorov. Aj tak to oslabený AC Turín dokázal obhájiť ligový titul - piaty v rade.

6.2. 1958, letisko v Mníchove, Nemecko
Nevydarené opakovaný štart v hmle skončil nárazom lietadla na konci nájazdovej dráhy a požiarom. Nehodu neprežilo celkom 23 ľudí, z toho osem "Busby Rabies", ako sa vtedy prezývali hráčom Manchesteru United. Tím sa vtedy vracal z úspešnej odvety v PMEK z Belehradu.

24.5. 1968, Estádio National, Lima, Peru, zápas kvalifikácie na OH Peru-Argentína (0:1), 45 000 divákov
Rozsiahlo nepokoje vyvolalo neuznanie gólu v prospech Peru iba dve minúty pred koncom zápasu. Ten by totiž znamenal vyrovnanie a tým postup Peruánci na OH do Tokia. Dvojica fanatikov peruánskych fanatikov vbehla na ihrisko a napadla rozhodcu Patos. Vzápätí je na inváziou na hraciu plochu nasledovali stovky ďalších. Samotná štyridsiatku prítomných divákov nemohla situáciu zvládnuť a nimi použité slzný plyn proti rozvášněnému davu spôsobil ešte väčší zmätok. Tisíce divákov, ktorí sa snažili opustiť tribúny, narazili na zamknuté brány. Hoci sa im nakoniec podarilo prelomiť oplotenie, stovky ľudí boli ušliapaný a umačkány. Nepokoje sa preniesli aj mimo štadión-tri okolité domy ľahli popolom a rozvášnený dav pokračoval v ničivej ceste mestom. Pri tejto druhej najhoršie futbalovej katastrofe našlo smrť 318 fanúšikov a cez 500 ich bolo zranených. Navyše celý mesiac po zápase trvalo stanné právo.

23.6. 1968 Estádio Monumental, Buenos Aires, zápas argentínskej ligy River Plate-Boca Juniors (0:0)
Horiace noviny, zhodené oslavujícími priaznivci Bocy z vyššej tribúny, dokázali vyvolať rekordnom paniku. Dav ľudí chcel naraz opustiť hlediště, východy z tribún však boli v tej dobe ešte zatvorené.

26. 9. Andy, Bolívia
Devätnásť hráčov a funkcionárov najslávnejšieho bolívijského klubu The Stongest našlo pri leteckej havárii v Andách 110 km od La Pazu, ciele ich cesty.

2.1 1971, Inbrox Park, Glasgow, Škótsko, zápas colníc-Rangers
Vyrovnávacie bránka Rangers v závere stretnutia vyvolala náhly návrat už odchádzajúcich fanatikov späť do ochodza. Výsledkom ohromné silnie dave bolo nielen ulomenie oceľových zábradlie na schodisko, ale bohužiaľ aj 66 ušlapaných a 150 zranených ľudí.

17. 9 Turecko, zápas 2. tureckej ligy Kayserispor-Siwas
Krvavá bitka (pištole, nože, fľaše) vypukla medzi fanúšikmi kvôli doteraz nebola gólu, viedla ku kolapsu terasy, mnoho ľudí bolo ušliapaný pri úteku zo štadióna. Celkom zahynulo 44 a zranilo sa 600 divákov.

17. 2 1974, Zákalek, Káhira, Egypt, zápas Zamelek-Dukla Praha
Davy prichádzajúcich divákov prelomili policajnej kordon a stiec vzali štadión. Došlo k odtrhnutiu zábradlia a zbúraniu múru, životom zaplatilo 49 fanúšikov, ďalších 50 sa zranilo.

15. 4. 1979, Nigéria
Pri panike v dôsledku výpadku umelého osvetlenia zahynulo 24 futbalových priaznivcov, 27 ich bolo zranených.

11. 8. 1979, ZSSR
Sedemnásť hráčov Pachtakoru Taškent prišlo o život pri leteckej, nešťastie cestou na ligový zápas do Minska.

8.2 1981 Yorgos Karaiskakis, Pordus, Grécko, zápas Olimpiakos Pireus-AEK (6:0), 40 000 divákov
Zamknutá brána zapríčinila ušliapaný 24 fanúšikov panickom odchode zo štadióna na konci zápasu, zranených viac ako 100.

20. 10. 1982, Leninov štadión, Moskva. Rusko, odvetný zápas 2. kola Pohára UEFA Spartak Moskva-Haarlem (2:0)
Tristo štyridsať ľudí bolo ušliapaný, keď sa kvôli gólu v poslednej minúte už odchádzajúci dav fanúšikov snažili vrátiť späť do ochozů.Nešťastná udalosť bola sovietskymi úradmi mnoho rokov utajovaná, k oficiálnemu priznanie tejto doteraz najväčšej futbalovej katastrofy došlo až v júli 1989.

17. 11. 1982, Pascal Guerrero, Cali, Kolumbia
Opití fanúšikovia hádzali fľaše a petardy po divákoch na nižšiu tribúne. V návale paniky pri úteku bolo 24 ušlapaných (z toho 12 detí) a ďalších 250 zranených.

11. 5. 1985, Halley Parade, Bradford, Anglicko, zápas 3. divízie anglickej ligy Bradford City-Lincoln City
Zrejme odhozený nedopalek cigarety spôsobil ničivý požiar 77 rokov staré drevené hlavnej tribúny. Tá vzplanula priebehu niekoľkých minút tesne pred polčasom zápasu. Päťdesiat šesť fanúšikov uhorelo, ďalších 211 muselo byť ošetrené v nemocnici.

29. 5. 1985, Heysel, Brusel, Belgicko, finále PMEK Juventus FC-Liverpool FC (1:0)
Útok Liverpoolských fanatikov hodinu pred výkopom zápasu spôsobil v turínskom sektore ohromnú paniku. Vo zmetenom úteku bolo veľa fanúšikov ušliapaný, ďalší našli smrť pod troskami zrútenej steny a niektorí boli ubodáni. Celkom zahynulo 39 divákov, z toho 31 Talianov, ďalších 437 bolo zranených. Krvavému incidentu predchádzali provokácie predovšetkým zo strany turínských priaznivcov. Sprevádzala ho však neuveriteľná nedbalosť zo strany usporiadateľov: oba sektory divákov extrahoval len drôtený plot (ľahká prekážka), fanúšikovia mali k dispozícii zbrane (nože, žrde, reťaze, fľaše), celý štadión bol v chatrné stave (dali sa ulomit kusy betónu), prítomná bola len päťdesiatka policajtov, organizácie lekárskej pomoci dlho bola v omeškaní (prvá nosidlá sa objavila až po 40 minútach). Tragédii nasledovalo vylúčenie anglických klubov z európskych pohárov na päť rokov (Liverpool na šesť).

9. 12. 1987, more 15 km od Limy, Peru
Tragicky skončil návrat Limského klubu Alianza z zápasu peruánskej ligy v Pucallpě.Vojenský letún, ktorým tím cestoval, sa tesne pred pristátím zrútilo do mora (nevysunul sa mu podvozok). Jediným, kto túto tragédiu prežil, bol člen posádky, 53 ľudí vrátane 16 futbalistov a 21 funkcionárov zahynulo.

10. 3. 1988, Tripolis, Líbya, priateľský zápas Líbya-Malta, 65 000 divákov
Tesne pred koncom polčasu dokázal jeden pomätený divák vyděsit stovky fanúšikov, keď okolo seba oháňal nožom. Pri zbesilom úteku k východom potom došlo k prelomeniu múru. Zahynulo 30 ľudí, ďalších 40 bolo zranených.

12. 3. 1988, Dasharath Stadium, Káthmandu, Nepál, zápas Janakpur (Nepál)-Mukti Jodhi (Pakistan), 25 000 divákov
Sedemdesiat dva divákov bolo ušliapaný ďalších 300 zranených pri panike na nepálskom národnom štadióne. Každý z prítomných divákov sa zrazu chcel skryť pred prudkým krupobitím, davy narazili na uzamknutej východy.

15. 4. 1989, Hillsborough, Sheffield, Anglicko, semifinále Anglického pohára Liverpool FC-Nottingham Forest
Stovky divákov sa snažili natlačiť na štadión vchodom pri sektora Leppings Lane End, aby stihli začiatok semifinále Fa Cupu. Mnoho ľudí bolo umačkáno ešte v tuneli za vchodom, väčšina však prišla o život pri bezpečnostné zábrany, oddeľujúce ihrisko a hlediště. Celkom zomrelo 96 fanúšikov Liverpoolu (jeden z nich po štvorročnom kómy), pričom ďalších 200 bolo zranených.

13. 1. 1991Orkney (Transvaal), JAR, priateľský zápas kauter Chinefs-Orlando Pirates, 20 000 divákov
Uznanie sporného gólu v druhom polčase priateľského zápasu kaziace Chiefs vyvolalo rozsiahlu bitku v preplnenom hľadisku. Výsledkom bolo 40 ušlapaných alebo umačkaných a 50 zranených fanúšikov.

5.5 1992, Armand-Cesari-Furini, Bastia, Francúzsko, semifinále Francúzskeho pohára SC Bastia-Olympique Marseille
Devätnásť fanúšikov prišlo o život a 2200 ich utrpelo zranenia ešte pred začiatkom stretnutia Došlo totiž k zrúteniu provizórne kovové tribúny. Zápas sa pochopiteľne nehral, a to ani nikdy neskôr, Taktiež finálové stretnutie bolo zrušené av PVP vtedy Francúzsko reprezentoval víťaz druhého semifinále AS Monaco.

29. 10. 1993, Abidjan, Pobrežie Slonoviny, semifinále Pohára majstrov afrických krajín ASEC Abidjan-Asante Kotoko 3:1
V krvavých potýčkach medzi priaznivcami oboch klubov pri ceste na zápas prišlo o život viac ako dvadsať z nich. Kluby oboch krajín boli následne Africkou futbalovou konfederáciou vylúčené pre budúci pohárovej sezónu.

16. 10. 1996, Mateo Flores, Guatemala City, kvalifikačný zápas MS Guetamala-Kostarika 60 000 divákov
Kvôli falošným vstupenkám bola výrazne predstihnú kapacita štadióna Mateo pre 45 000 divákov. Pol hodiny pred výkopom na to doplatilo 81 fanúšikov životom (154 zranených), keď boli umačkáni u ohradenie oddeľujúce hlediště a ihrisko. Toto nešťastie vyvolalo reakciu FIFA, ktorá formulovala záväzné pravidlá týkajúce sa kapacity štadióna a začiatku zápasu.