(10. kolo) FC ŠTK 1914 Šamorín - FC VSS Košice Streda 24.5.2017 17:00

Košice: Tofiloski - R. Cicman, I. Djokovič, T. Dobias, Čonka - Isola, Šinglár - T. Kubík (65. Gál-Andrezly), U. Matič, Viazanko (90. Skvašík) - Diaby (88. Pačinda)
Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Prince Ofori, Ľ. Guldan, Patrik Mráz - Bello, Patrik Šimko (90. Škrobák) - Gergel, P. Poliaček (67. Fótyik), Pich (80. M. Ceesay) - T. Majtán
ŽK: 75. T. Majtán (Žilina)
ČK: -
Rozhodovali: Samotný - Balko, Poláček
2.350 divákov

V Čermeli v existenčnom dueli pre domácich sa hralo sa iba priemerné stretnutie, v ktorom diváci nevideli veľa vzruchu pred bránkami. Aktívnejšie začali Košičania, no vybojovali si iba tri rohy. Neskôr mali viac z hry Žiličania, ale nevypracovali si vyloženejšiu šancu. Za celý prvý polčas zaujala iba delovka Angeloviča z 25 metrov, ktorú Tofilovski efektne vyrazil. Domáci za celý prvý polčas netrafili priestor žilinskej bránky.

To však už neplatilo po zmene strán. V 50. min unikol Diaby a prestrelil Dúbravku - 1:0. Gól upokojil domácich, ktorí sa pokúšali hrať aktívne, no vo finálnej fáze sa im nedarilo. Žilinčania sa zamerali najmä na strely z väčších vzdialeností. Zaujal najmä Mrázov pokus takmer zo 40 metrov, ktorý skončil na brvne. Po hodine hre sa neujal ani Bellov volej, ten skončil vedľa. Košičania sa pokúšali o rýchle brejky, ktoré zakončovali, ale nepresne. V závere mali ešte jednu možnosť hostia zo Žiliny, ale Mrázov pokus preletel nad bránku Tofiloského. "Východniari" napokon udržali víťazstvo, ktoré znamená pre MFK Košice záchranu v najvyššej slovenskej súťaži.

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Doteraz som hráčom ani raz neďakoval za výkon. Teraz im však poďakujem za charakter, ktorý ukázali. Bolo pre mňa cťou trénovať toto mužstvo. Hrali sme pod psychickým tlakom, no vyšla nám jedna kontra, ktorá rozhodla."

Oto Brunegraf (asistent trénera Žiliny): "Stretnutie sme prehrali z jednej šance domácich. Mali sme viac z hry, ale tiež sme sa výrazne nepresadili v šestnástke. Naši hráči musia pridať, aby sa v budúcej sezóne objavili v žilinskej zostave."

* Z Corgoň ligy vypadáva Dubnica, nahradí ju víťaz 1. Ligy AS Trenčín
* V nastávajúcej sezóne 2011/2012 budú slovenský futbal na európskej klubovej scéne reprezentovať prvé štyri tímy z konečného poradia Corgoň ligy 2010/2011. Šampión Slovan sa predstaví v Lige majstrov (2. predkolo), trojica tímov FK Senica (3. predkolo), MŠK Žilina (2. predkolo) a FC Spartak Trnava (1. predkolo) bude účinkovať v Európskej lige UEFA.

Zlaté Moravce - MFK Košice 1:0

23. května 2011 v 14:17 ZAPASY
Góly: 57. Brčák
Zostavy:
Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, M. Hruška (90. Ondrejka) - Orávik (81. Kuráň), M. Babic, Kuračka, Tomášek (46. Brčák) - Žilák, Candrák
Košice: Tofiloski - R. Cicman, I. Djokovič, T. Dobias, Čonka (85. Mikuláš Tóth) - Šinglár - Juhar, Isola (60. Pačinda), U. Matič, Viazanko - Diaby (54. Ujčík)

o 17:30 ŠK Slovan Bratislava - MFK Dubnica 3:1

Po opatrnom začiatku prebrali iniciatívu na svoje kopačky hostia. V 10. min Matič vyzvŕtal domácu obranu, naservíroval tutovku Juharovi, to ho však Kuciak bravúrne vychytal. po štvrťhodine hry Isola kolmou prihrávkou vysunul Diabyho ten však zoči voči Kuciakovi nenamieril medzi žrde. V 22. min po centri Juhara a v závare v malom vápne Diaby ani na dva krát nepretlačil loptu do siete. V 30. min aktívny Matič nabil Juhárovi, krotkého strele spoza 16-tky chýbali decimetre. V závere prvého dejstva pohrozili aj domáci, ale Hruškovu gólovú strelu vytlačil Tofiloski končekmi prstov na roh. Ten rozohral Hruška Kuračkovej hlavičke stál však opäť v ceste Tofiloski V nadstavenom čase prvého dejstva Candrákovu hrúbku nepotrestal Juhar.

Úvod druhého polčasu sa hral v domácej réžii. V 48. min Žilák poslal do koncovky Brčáka, ten sa pretlačil až pred brankára, v rozhodujúcom momente však spadol. Prebiehala 57. min, Babic vysunul Brčák, jeho strela skončila na žrdi, odrazenú loptu však sám Brčák z 2 krokov poslal do siete - 1:0. Vyrovnať mohol vzápätí Juhar, prudkú strelu z hranice šestnástky však pozorný Kuciak vyrazil. V 70. min na Hruškov rohový kop vyskočil Brčák, pohotovej hlavičke však chýbali centimetre. Východniari hrali v závere vabank, no zlyhali vo finálnej fáze. V pokutovom území sa nedokázali presadiť Matič, ani Juhar. Domáci hrozili z kontier, jedna taká prišla v 90. min po akcii Žiláka s Brčákom, Kuračka zoči-voči brankárovi mieril iba do neho. V hektickom závere sa nedokázal presadiť ani Djokovič, a tak sa stretnutie skončilo najtesnejším víťazstvom ViOnu.

Juraj Jarábek (tréner Z. Moraviec): "Videli sme veľmi dobré corgoňligové stretnutie. Košice boli najlepším mužstvom, ktoré sa u nás na jar predstavilo, a to nehovorím z recesie. Samozrejme, že sme chceli zvíťaziť, pretože nádej na 4. miesto tu stále je. Ďakujem chlapcom za predvedený výkon."

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Je mi strašne ľúto tohto stretnutia, na záchranu nám stačila remíza. V prvom polčase sme si vytvorili vyložené príležitostí, ale opäť sme nedali gól. Mužstvo sa musí psychicky pripraviť na Žilinu a posledný zápas sezóny zvládnuť."

* Futbalisti ŠK Slovan Bratislava získali šiesty majstrovský titul v histórii samostatnosti SR
* Majster SR - 6x (1994, 1995, 1996, 1999, 2009, 2011)
* O zostupujúcom sa rozhodne teda v poslednom kole, Košice hrajú doma so Žilinou a Dubnica tiež doma s Banskou Bystricou.

Prehľad víťazov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže po rozdelení Československa, t. j. od vzniku samostatnej SR (od sezóny 1993/1994):

Zostavy:
Dunajská Streda: Ján Novota - Helísek, I. Obert (51. R. Konečný), Hrabáč, Zs. Németh - Hílek - Hassan, Čorič, M. Tomčák - Matůš, N´Kendo (84. Pavol Ďurica)
Košice: Tofiloski - Kolbas (87. R. Cicman), I. Djokovič, T. Dobias, Čonka - Šinglár - Juhar, K. Kuzma, U. Matič (65. Karaš), Viazanko (90.+ Diaby) - Škutka
ŽK: 33. N´Kendo, 90. R. Konečný - 9. Škutka, 68. I. Djokovič
ČK: -
Rozhodovali: Horváth - Mókoš, R. Sluk
2.023 divákov

Výdatný lejak tesne pred úvodným hvizdom podmočil trávnik a terén na hranici regulárnosti sťažoval hráčom kombináciu. Domáci nastúpili s vedomím istej záchrany, naopak hostia stále bojujú proti zostupu. Napriek tomu v prvom polčase sa hralo v réžii DAC a na hre Košíc bol viditeľný prílišný tlak. Prvú šancu si vypracovali domáci futbalisti v 13. min, keď N´Kendo spätnou prihrávkou našiel Tomčáka a do jeho gólovej strely sa vložil Kolbas. Aktívny N´Kendo sa o štyri minúty dostal do streleckej pozície a z rohu šestnástky krížnou strelou tesne minul. V 24. min na Hassanov dlhý center chýbali nabiehajúcemu Matůšovi len centimetre. V závere prvej polhodiny to skúšal z diaľky N´Kendo, ale netrafil bránku. Následne boli blízko gólu aj hostia: Juhar sa vrútil do pokutového územia domácich, prihral Škutkovi, ktorého volej Ján Novota bravúrne vytlačil na roh. V závere prvého polčasu strieľal z hranice šestnástky Čonka, jeho tvrdá strela však išla tesne nad bránku.

V druhom polčase zápas upadol do podpriemeru, hral sa zväčša medzi šestnástkami. Hoci hostia ukázali trochu viac snahy, vo finálnej fáze sa nedokázali presadiť. Skúšali to najmä strelami zo stredných vzdialeností. Šinglár s Viazankom našli Novotu pripraveného, kým Juhar mieril kúsok nad bránku. Najväčšia šanca druhého polčasu prišla v 69. min, keď po Kolbasovom úniku Škutka namieril v sklze tesne vedľa pravej žrde. Z domácich trafil bránku len N´Kendo, ale záver peknej akcie nezvládol a slabou strelou neprekvapil brankára hostí. Na Žitnom ostrove sa napokon zrodila bezgólová remíza.

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): "Bol to rušný zápas bez gólov. Chlapcom nemám čo vyčítať, oproti predchádzajúcemu duelu v Zlatých Moravciach podali o sto percent lepší výkon. Opäť sme videli, že nás tlačí topánka v zakončení. Spokojný som s výkonom, ale nie s výsledkom, aj keď to bol typický remízový zápas."
Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Hralo sa na ťažkom podmočenom teréne, na ktorom sa nedalo príliš kombinovať. Prevládali osobné súboje v strede poľa a kto ich vyhrával, mal v danej fáze prevahu. Dokázali sme si vypracovať šance, ale zlyhali sme v koncovke. Mali sme bližšie k víťazstvu."

Zostavy:
Košice: Tofiloski - R. Cicman (82. Isola), I. Djokovič, T. Dobias, Čonka - K. Kuzma (77. Diaby), Šinglár - Juhar, U. Matič (79. Karaš), Viazanko - Škutka
Dubnica: P. Kováč - Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo - J. Vavrík - Polách, Bruško (57. J. Zápotoka), Augustíni - Porázik (51. Gorelka), M. Kuzma
ŽK: 75. K. Kuzma - 45. Polách, 77. J. Zápotoka, 90. Trousil
ČK: -
Rozhodovali: Vlk - Slyško, Bobko
870 divákov

Súboj posledných dvoch tímov tabuľky bol až príliš pretaktizovaný v úvodnej polhodine. Diváci sa prakticky nemali na čo pozerať a zaujali len nepresné pokusy domáceho Kuzmu a Djokoviča. Až po polhodine hry po Bruškovom centri Djokovič tečoval loptu tesne vedľa vlastnej brány. Dubničania ožili a mali ďalšie dve možnosti, no hlavičky M. Kuzmu a Trousila chytil Tofiloski. Košičania počas celého prvého polčasu ani raz nevystrelili do priestoru brány.
Aj po prestávke pokračoval marazmus. Dlho sa na ihrisku nedialo nič až v 69. min Ižvoltova delovka vystrašila Tofiloského. O minútu neskôr Škutka vybojoval loptu, išiel sám na Kováča, ale nastrelil iba jeho nohy. V 73. min po Kuzmovej prihrávke Augustíni šokoval Čermeľ, keď otvoril skóre stretnutia. Domácich tento moment prebral, zatlačili Dubnicu na jej polovicu a dobiedzali na Kováčovu bránku. Diabyho prudká strela ešte išla mimo, no v 86. min vyslal prvú strelu na Kováčovu bránku domáci Viazanko, ktorú gólman ju vyrazil na roh. Rozhodnutie nakoniec padlo v poslednej minúte. Hosťujúci Trousil zahral v šestnástke rukou a nariadený pokutový kop Juhar s prehľadom premenil - 1:1.
Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Bol to ťažký zápas pre obe mužstvá. Aj preto bola hra dosť pretaktizovaná. My sme sa chceli dostávať do protiútokov, čo sa nám aj darilo, ale v koncovke sme neuspeli. Súhlasím s tým, že podľa priebehu stretnutia je remíza zaslúžená. Som rád, že moji hráči ukázali odhodlanie a odvrátili prehru."
Peter Gergely (tréner Dubnice): "V stretnutí išlo o veľa, preto v ňom bolo dosť nervozity. Chceli sme dokázať, že nie sme najslabší. Neustriehli sme však záver zápasu, keď sme dostali gól z jedenástky. Podľa priebehu zápasu je remíza zaslúžená, ale mali sme vedenie udržať."

30. KOLO
Streda 11.5.2011
o 17:30 MFK Košice - MFK Dubnica 1:1 (0:0)

Zostavy:
PREŠOV: Peškovič - Petráš, Farbák, Čep, Heidenreich - Krajník - Katona, Vyskočil, Žúrek - Meszároš, Bernardo
KOŠICE: Tofiloski - Tóth, Dokovič, Dobias, Čonka - Kuzma, Šinglár - Juhar, Matič, Viazanko - Škutka
ŽK: 9. Krajník, 31. M. Vyskočil, 65. Heidenreich - 26. K. Kuzma, 77. Karaš
ČK: 42. B. Peškovič (Prešov)
Rozhodovali: Kružliak - Somoláni, Bóllo
1.522 divákov

Úvod stretnutia patril hosťom, ktorí začali zostra. Už v 1. min viedli, keď Kamil Kuzma bombou spoza šestnástky prekonal brankára Prešova - 0:1. V 11. min mohli Košičania vyhrávať už dvojgólovým rozdielom, Juharov center však nedopravil do siete Škutka. Futbalisti Tatrana odpovedali o minútu neskôr Marianom Bernardom, ale jeho hlavičku zblokovala obrana hostí na rohový kop. V 20. min sa vyznamenal brankár MFK Tofiloski, keď reflexívne vyrazil strelu Vyskočila z piatich metrov. Od tohto okamihu sa hral v Šariši podpriemerný futbal a diváci si aj schuti zapískali. Vzruch nastal až v závere prvého dejstva. V 42. min sa Viazanko rútil sám na Peškoviča, ktorý fauloval košického stredopoliara v pokutovom území. Hlavný rozhodca Kružliak následne nariadil jedenástku a navyše vylúčil domáceho brankára. Loptu si na biely bod postavil Uroš Matič a v 45. min upravil na 2:0 pre hostí.

Aj po zmene strán sa nehral oslnivý futbal. Košičania mali miernu územnú prevahu, ale tiež kopili chyby v prechode do útoku. V 61. min mohol domáci Vyskočil z priameho kopu znížiť, ale brankár Tofiloski vyškriabal loptu na rohový kop. V 68. min to skúšal aj Katona, no v pokutovom území bezhlavo prestrelil košickú bránku. Tofiloski sa vyznamenal aj v 81. min po tom, čo reflexívne vyrazil Baranovu hlavičku. V nadstavenom čase Košičania poistili svoje zaslúžené víťazstvo, keď na 3:0 pre MFK upravil Viazanko. Hostia získali dôležité tri body v boji o záchranu medzi slovenskou elitou.
Hlasy:
Ladislav Pecko (tréner Tatrana Prešov): "Zaskočil nás prvý gól hneď v úvode stretnutia. Škoda aj druhého gólu a vylúčenia Peškoviča. Bohužiaľ, je nám súdené bojovať o záchranu až do posledného kola."
Štefan Tarkovič (tréner MFK Košice): "Som šťastný, že sme dnes zvíťazili. V tejto sezóne to bol náš najhorší výkon na ihriskách súperov, mohli sme však vyhrať aj vyšším rozdielom."